KHSAA Region 3 A and AA XC

October 27, 2018


DC Race Timing LLC DC Timing LLC

Overall Finish List - Boys

Boys Class A

Class A


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1     30  Keeton Thornsberry    Holy Cross (Louisville)                 16:04.0  3:13/K        
    2      2     24  Caleb Bolus           Holy Cross (Louisville)                 16:24.8  3:17/K        
    3      3     28  DK Schnieders         Holy Cross (Louisville)                 17:03.3  3:25/K        
    4      4     23  Austin Akridge        Holy Cross (Louisville)                 17:36.1  3:31/K        
    5      5     27  Josh Meiman           Holy Cross (Louisville)                 17:37.1  3:31/K        
    6      6     60  Ramiz Arif            Louisville Collegiate                   17:37.3  3:31/K        
    7  (< 5)    122  Peter Dalmares        Walden                                  17:46.4  3:33/K        
    8      7     29  Josh Smalley          Holy Cross (Louisville)                 17:51.5  3:34/K        
    9      8     26  Kaden Huiet           Holy Cross (Louisville)                 18:02.2  3:36/K        
   10      9     42  Ben Clift             Kentucky Country Day                    18:05.2  3:37/K        
   11     10     49  Henry Starks          Kentucky Country Day                    18:29.3  3:42/K        
   12     11     66  Cal Ledoux            Louisville Collegiate                   18:49.7  3:46/K        
   13     12     64  William Garner        Louisville Collegiate                   18:52.5  3:46/K        
   14     13     67  Zacaria Nouri         Louisville Collegiate                   19:18.4  3:52/K        
   15     14     97  Alex Steen            Portland Christian                      19:44.0  3:57/K        
   16     15     83  Rowan Gilcreast       Portland Christian                      19:55.5  3:59/K        
   17     16     48  Alex Pollitt          Kentucky Country Day                    19:56.9  3:59/K        
   18  (< 5)     11  Ryan Barrett          Brown                                   19:57.1  3:59/K        
   19     17     62  Tommy Fitzgerald      Louisville Collegiate                   20:04.5  4:01/K        
   20  (< 5)    272  Luke Wheatley         Whitefield Academy                      20:14.2  4:03/K        
   21     18     50  Parker Touma          Kentucky Country Day                    20:15.3  4:03/K        
   22     19     69  Nate Schmidt          Louisville Collegiate                   20:17.7  4:03/K        
   23     20     44  Thomas Fogarty        Kentucky Country Day                    20:29.9  4:06/K        
   24     21     45  Ethan Hawes           Kentucky Country Day                    20:38.4  4:08/K        
   25     22     68  Elija Reigelman       Louisville Collegiate                   20:49.1  4:10/K        
   26     23     90  Josh Mee              Portland Christian                      21:05.2  4:13/K        
   27  (< 5)    126  Andrew Wagner         Walden                                  21:06.0  4:13/K        
   28  (< 5)      6  Noah Stinson          Beth Haven                              21:28.3  4:18/K        
   29  (< 5)      5  Caleb Stinson         Beth Haven                              21:41.3  4:20/K        
   30  (< 5)     12  Edward Jost           Brown                                   21:42.6  4:20/K        
   31     24     51  Will Tway             Kentucky Country Day                    21:54.7  4:23/K        
   32     25     89  Lincoln Istre         Portland Christian                      22:58.5  4:36/K        
   33  (< 5)     13  Duffy Oakley          Brown                                   23:12.7  4:38/K        
   34  (< 5)      3  Austin Perry          Beth Haven                              23:28.7  4:42/K        
   35     26     92  John Sitlinger        Portland Christian                      23:34.7  4:43/K        
   36  (< 5)    124  Ankit Halder          Walden                                  24:12.0  4:50/K        
   37  (< 5)     10  Ryan Bailey           Brown                                   26:55.3  5:23/K        
   38     27     85  Matthew Goul          Portland Christian                      30:03.9  6:01/K        
   39  (< 5)      1  Ryan Kuchenbrod       Beth Haven                              30:23.6  6:05/K        



Overall Finish List - Boys

Boys Class AA

Class AA


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    236  Carson Sharber        North Oldham                            17:30.4  3:30/K        
    2      2    154  Ethan Weston          DeSales                                 17:52.4  3:34/K        
    3      3    142  Tommy Ott             Christian Academy-Louisville            17:52.8  3:34/K        
    4      4    217  Nolan Thomas          Collins                                 17:59.2  3:36/K        
    5      5    148  Josh Starmer          Christian Academy-Louisville            18:06.6  3:37/K        
    6      6    268  Hunter Wethington     Spencer County                          18:14.6  3:39/K        
    7      7    175  Keegan Kurtz          Henry County                            18:16.7  3:39/K        
    8      8    238  Theron Varda          North Oldham                            18:17.5  3:39/K        
    9      9    232  Ethan Ransdell        North Oldham                            18:19.2  3:40/K        
   10     10    230  Joseph Boyd           North Oldham                            18:22.5  3:40/K        
   11     11    233  Marshall Royce        North Oldham                            18:29.5  3:42/K        
   12     12    273  Max Young             Shelby County                           18:43.4  3:45/K        
   13     13    235  Ty Sandman            North Oldham                            18:45.5  3:45/K        
   14     14    219  Jeremy Yocum          Collins                                 18:49.1  3:46/K        
   15     15    218  Gabriel Vergara       Collins                                 18:50.3  3:46/K        
   16     16    216  James Solinger        Collins                                 18:51.8  3:46/K        
   17     17    212  Jacob Ison            Collins                                 18:57.2  3:47/K        
   18     18    266  Christopher Lawson    Spencer County                          18:59.5  3:48/K        
   19     19    172  John Fischer          Henry County                            19:19.0  3:52/K        
   20  (< 5)    271  Garrett McNear        Western                                 19:29.3  3:54/K        
   21     20    234  Christian Sander      North Oldham                            19:30.7  3:54/K        
   22     21    263  Aj Basham             Spencer County                          19:31.1  3:54/K        
   23     22    177  Avery Stivers         Henry County                            19:44.3  3:57/K        
   24     23    215  Maxxwel Megibben      Collins                                 19:46.3  3:57/K        
   25     24    267  Curtis Mcelroy        Spencer County                          19:47.5  3:57/K        
   26     25    254  Elijah Spicer         Shelby County                           19:47.8  3:57/K        
   27     26    141  Barrett Gray          Christian Academy-Louisville            19:52.5  3:58/K        
   28     27    214  Cole Martens          Collins                                 20:18.8  4:04/K        
   29     28    140  Matthew Duvall        Christian Academy-Louisville            20:19.2  4:04/K        
   30     29    139  Drew Bryan            Christian Academy-Louisville            20:37.7  4:07/K        
   31     30    199  Josué Velasquez       Moore                                   20:42.2  4:08/K        
   32     31    253  Ethan Perry           Shelby County                           20:44.1  4:09/K        
   33     32    174  Tristan King          Henry County                            20:48.7  4:10/K        
   34     33    195  Erukana Gisubizo      Moore                                   21:09.2  4:14/K        
   35     34    194  David Fountain        Moore                                   21:12.9  4:14/K        
   36     35    178  Jackson Woods         Henry County                            21:24.9  4:17/K        
   37     36    249  Keenan Brangers       Shelby County                           21:31.8  4:18/K        
   38     37    265  Davide Di atale       Spencer County                          21:43.1  4:21/K        
   39  (< 5)    165  Esa Withrow           Doss                                    21:55.1  4:23/K        
   40     38    197  Joshua Mills          Moore                                   21:56.9  4:23/K        
   41     39    146  Braden Sarin          Christian Academy-Louisville            22:02.3  4:24/K        
   42  (< 5)    270  Reece Grace           Western                                 22:07.3  4:25/K        
   43     40    147  Zach Siegel           Christian Academy-Louisville            22:12.3  4:26/K        
   44     41    176  Ryan Phillips         Henry County                            22:19.7  4:28/K        
   45     42    198  Marco Rosas           Moore                                   22:41.4  4:32/K        
   46     43    264  Hayden Detrich        Spencer County                          22:48.6  4:34/K        
   47     44    192  Jaiden Burns          Moore                                   22:50.0  4:34/K        
   48     45    171  Jackson Fischer       Henry County                            22:56.3  4:35/K        
   49     46    248  Jordan Bentley        Shelby County                           23:19.1  4:40/K        
   50     47    152  Matthew Higdon        DeSales                                 23:54.7  4:47/K        
   51     48    251  Christin Ensign       Shelby County                           24:06.1  4:49/K        
   52     49    250  Evan Edelen           Shelby County                           24:07.7  4:49/K        
   53     50    150  Michael Delaney       DeSales                                 24:33.0  4:55/K        
   54     51    153  Ethan Meecha          DeSales                                 24:41.0  4:56/K        
   55  (< 5)    164  Artom Wade            Doss                                    24:44.2  4:57/K        
   56     52    191  Xavier Bratcher       Moore                                   25:28.7  5:06/K        
   57     53    151  Kisaiah Hess          DeSales                                 25:28.7  5:06/K        
   58     54    149  Aiden Baumer          DeSales                                 28:10.5  5:38/K        
   59  (< 5)    269  Jeremy Blakemore      Western                                 31:21.5  6:16/K        

Team Summary Report - Boys

Boys Class A

Class A


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Holy Cross (Louisville)                15               1   2   3   4   5   7   8         
        Top  5 Times: 1:24:45.5

    2 Louisville Collegiate                  59               6  11  12  13  17  19  22         
        Top  5 Times: 1:34:42.5

    3 Kentucky Country Day                   73               9  10  16  18  20  21  24         
        Top  5 Times: 1:37:16.7

    4 Portland Christian                    103              14  15  23  25  26  27             
        Top  5 Times: 1:47:18.0

 Inc. Beth Haven                           4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Brown                                4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Walden                               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Whitefield Academy                   1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Boys

Boys Class AA

Class AA


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 North Oldham                           39               1   8   9  10  11  13  20         
        Top  5 Times: 1:30:59.2

    2 Collins                                66               4  14  15  16  17  23  27         
        Top  5 Times: 1:33:27.7

    3 Christian Academy-Louisville           91               3   5  26  28  29  39  40         
        Top  5 Times: 1:36:49.0

    4 Spencer County                        106               6  18  21  24  37  43             
        Top  5 Times: 1:38:15.9

    5 Henry County                          115               7  19  22  32  35  41  45         
        Top  5 Times: 1:39:33.8

    6 Shelby County                         150              12  25  31  36  46  48  49         
        Top  5 Times: 1:44:06.3

    7 Moore                                 177              30  33  34  38  42  44  52         
        Top  5 Times: 1:47:42.7

    8 DeSales                               203               2  47  50  51  53  54             
        Top  5 Times: 1:56:29.9

 Inc. Doss                                 2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Western                              3 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Overall Finish List - Girls

Girls Class A

Class A


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1     58  Reese Ragland         Louisville Collegiate                   20:36.2  4:07/K        
    2      2     39  Haley Schoenegge      Kentucky Country Day                    20:37.3  4:07/K        
    3      3     40  Rachel Thebert        Kentucky Country Day                    21:11.5  4:14/K        
    4      4    101  Olivia Brown          Presentation                            21:31.0  4:18/K        
    5      5     56  Nastya Kovylina       Louisville Collegiate                   21:45.2  4:21/K        
    6      6     53  Jayne Bishop          Louisville Collegiate                   21:52.2  4:22/K        
    7      7    106  Sammi Kisling         Presentation                            22:12.8  4:26/K        
    8      8    110  Noelia Radke          Presentation                            22:14.8  4:27/K        
    9      9     36  Emily Hollon          Kentucky Country Day                    22:32.7  4:30/K        
   10     10     98  Alex Barthmaier       Presentation                            22:38.3  4:32/K        
   11     11    112  Danielle Ryan         Presentation                            22:50.5  4:34/K        
   12     12    107  Lily Norton           Presentation                            22:53.5  4:35/K        
   13  (< 5)      8  Liltoyia Bohler       Brown                                   23:00.9  4:36/K        
   14     13     37  Lily Pollitt          Kentucky Country Day                    23:30.6  4:42/K        
   15     14     34  Abbie Grogan          Kentucky Country Day                    24:17.6  4:51/K        
   16     15     75  Hedden Jessica        Portland Christian                      24:28.1  4:54/K        
   17     16     57  Anne Prince           Louisville Collegiate                   24:35.7  4:55/K        
   18     17     59  Sydney Ragland        Louisville Collegiate                   24:39.1  4:56/K        
   19     18     33  Emory Garlove         Kentucky Country Day                    24:40.3  4:56/K        
   20     19     55  Caroline Kilgore      Louisville Collegiate                   24:54.6  4:59/K        
   21     20     52  Anna Alphenaar        Louisville Collegiate                   25:00.6  5:00/K        
   22  (< 5)    113  Taleah Harrison       Shawnee                                 25:04.2  5:01/K        
   23  (< 5)    128  Taylor Wacker         Whitefield Academy                      25:18.6  5:04/K        
   24     21    102  Alissa Browning       Presentation                            25:34.6  5:07/K        
   25     22     70  Ellie Heid            Portland Christian                      25:56.0  5:11/K        
   26     23     41  Judith Topham         Kentucky Country Day                    26:24.2  5:17/K        
   27  (< 5)      9  Ruby Jost             Brown                                   27:04.5  5:25/K        
   28     24     72  Reagan Istre          Portland Christian                      28:52.7  5:46/K        
   29     25     19  Alexandria Gambrell   Holy Cross (Louisville)                 29:25.0  5:53/K        
   30     26     21  McKenzie Turner       Holy Cross (Louisville)                 29:28.6  5:54/K        
   31     27     15  Breck Bennett         Holy Cross (Louisville)                 29:41.3  5:56/K        
   32     28     17  Amber Downs           Holy Cross (Louisville)                 31:00.9  6:12/K        
   33     29     18  Mackenzie Ferguson    Holy Cross (Louisville)                 32:07.0  6:25/K        
   34     30     71  Abigail Holbrook      Portland Christian                      33:05.1  6:37/K        
   35     31     20  Hannah Reynolds       Holy Cross (Louisville)                 33:11.1  6:38/K        
   36     32     76  Lauren Mulvey         Portland Christian                      33:22.6  6:40/K        
   37     33     16  Bailey Braun          Holy Cross (Louisville)                 38:03.1  7:37/K        



Overall Finish List - Girls

Girls Class AA

Class AA


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    132  Addi Dewey            Christian Academy-Louisville            20:16.1  4:03/K        
    2      2    227  Katie Giles           North Oldham                            20:27.4  4:05/K        
    3      3    136  Sarah Wilkinson       Christian Academy-Louisville            20:34.3  4:07/K        
    4      4    137  Kaylee Wilson         Christian Academy-Louisville            20:41.9  4:08/K        
    5      5    206  Lilly Vest            Collins                                 21:54.6  4:23/K        
    6      6    203  Madeline Petty        Collins                                 22:10.3  4:26/K        
    7      7    225  Asia Franzel          North Oldham                            22:17.1  4:27/K        
    8      8    258  Lindsey Bush          Spencer County                          22:18.4  4:28/K        
    9      9    260  Allie Campbell        Spencer County                          22:18.4  4:28/K        
   10     10    133  Allison Melhorn       Christian Academy-Louisville            22:31.4  4:30/K        
   11     11    224  Lakin Fain            North Oldham                            22:31.8  4:30/K        
   12     12    134  Macy Schieber         Christian Academy-Louisville            22:34.5  4:31/K        
   13     13    262  Hayley Wethington     Spencer County                          22:50.4  4:34/K        
   14     14    222  Allison Byers         North Oldham                            22:55.4  4:35/K        
   15     15    229  Aurora Zaranko        North Oldham                            22:58.2  4:36/K        
   16     16    223  Abigail Fadel         North Oldham                            23:10.9  4:38/K        
   17     17    261  Alli Manley           Spencer County                          23:30.1  4:42/K        
   18     18    168  Kayla Harger          Henry County                            23:42.1  4:44/K        
   19     19    135  Abbie White           Christian Academy-Louisville            23:52.7  4:46/K        
   20     20    130  Paxton Brizendine     Christian Academy-Louisville            23:59.4  4:48/K        
   21     21    200  Audrey Bucknam        Collins                                 24:04.4  4:49/K        
   22     22    259  Jd Camacho            Spencer County                          24:08.6  4:50/K        
   23     23    207  Mary Grace Vest       Collins                                 24:10.4  4:50/K        
   24     24    208  Laura Vidourek        Collins                                 24:10.8  4:50/K        
   25     25    257  Emily Brackob         Spencer County                          24:38.3  4:56/K        
   26  (< 5)    245  Kailani Fisher        Shelby County                           24:57.0  4:59/K        
   27  (< 5)    246  Paris Klemz           Shelby County                           25:44.2  5:09/K        
   28     26    204  Abby Powell           Collins                                 26:19.5  5:16/K        
   29     27    180  Asia Cook             Moore                                   26:40.4  5:20/K        
   30     28    169  Janey Thompson        Henry County                            26:44.7  5:21/K        
   31     29    170  Alyssa Wilson         Henry County                            26:45.4  5:21/K        
   32     30    167  Meg Golden            Henry County                            27:30.7  5:30/K        
   33     31    182  Alexis Esguerra       Moore                                   28:11.4  5:38/K        
   34     32    166  Grace Golden          Henry County                            28:11.8  5:38/K        
   35     33    209  Emily Whitaker        Collins                                 28:42.1  5:44/K        
   36     34    181  Makiah Dale           Moore                                   28:51.2  5:46/K        
   37     35    188  Meagan Mills          Moore                                   29:33.1  5:55/K        
   38  (< 5)    240  Destiny Burke         Shelby County                           30:49.8  6:10/K        
   39     36    184  Josefa Lopez          Moore                                   33:22.8  6:40/K        
   40     37    189  Laura Sanchez Lopez   Moore                                   34:17.7  6:51/K        

Team Summary Report - Girls

Girls Class A

Class A


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Presentation                           40               4   7   8  10  11  12  21         
        Top  5 Times: 1:51:27.5

    2 Kentucky Country Day                   41               2   3   9  13  14  18  23         
        Top  5 Times: 1:52:10.0

    3 Louisville Collegiate                  45               1   5   6  16  17  19  20         
        Top  5 Times: 1:53:28.5

    4 Portland Christian                    123              15  22  24  30  32                 
        Top  5 Times: 2:25:44.6

    5 Holy Cross (Louisville)               135              25  26  27  28  29  31  33         
        Top  5 Times: 2:31:42.9

 Inc. Brown                                2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Shawnee                              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Whitefield Academy                   1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Girls

Girls Class AA

Class AA


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Christian Academy-Louisville           30               1   3   4  10  12  19  20         
        Top  5 Times: 1:46:38.3

    2 North Oldham                           49               2   7  11  14  15  16             
        Top  5 Times: 1:51:10.1

    3 Spencer County                         69               8   9  13  17  22  25             
        Top  5 Times: 1:55:06.2

    4 Collins                                79               5   6  21  23  24  26  33         
        Top  5 Times: 1:56:30.7

    5 Henry County                          137              18  28  29  30  32                 
        Top  5 Times: 2:12:54.8

    6 Moore                                 163              27  31  34  35  36  37             
        Top  5 Times: 2:26:39.1

 Inc. Shelby County                        3 finishers                                          
        Top  5 Times: