Hillbilly Run 2020

September 26, 2020


Results By DC Race Timing DC Timing

Overall Finish List - Girls

Hillbilly XC 2020 - Girls


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   School Yr    Wave

    1      1   1830  Josie Gilvin          Sacred Heart Academy                    19:13.4  3:51/K    11     1
    2      2   1811  Emily Ann Roberts     Daviess County                          19:24.9  3:53/K    12     1
    3      3   1810  Emily Rempe           Daviess County                          20:07.0  4:01/K    11     1
    4      4   1806  Elli Crabtree         Daviess County                          20:13.6  4:03/K    11     1
    5  (< 5)   2051  Sierra Oesterling     CKY Home School                         20:19.4  4:04/K    10     8
    6      5   1828  Katelyn Cornett       Sacred Heart Academy                    20:25.0  4:05/K    12     1
    7      6   1837  Savannah Stout        Sacred Heart Academy                    20:35.2  4:07/K    10     1
    8      7   1814  Ainsley Taylor        Daviess County                          20:36.3  4:07/K    12     1
    9      8   1872  Christiana Brittian   Nelson County                           20:36.6  4:07/K    11     2
   10      9   1809  Kayley Payne          Daviess County                          20:40.0  4:08/K    10     1
   11     10   1845  Isabella Day          Central Hardin                          20:41.9  4:08/K    7      2
   12     11   1832  Olivia Lovan          Sacred Heart Academy                    20:56.0  4:11/K    11     1
   13     12   1805  Katelyn Ahart         Daviess County                          20:59.3  4:12/K    12     1
   14     13   1831  Erin Haugh            Sacred Heart Academy                    21:04.0  4:13/K    12     1
   15     14   1807  Avery Heath           Daviess County                          21:06.0  4:13/K    12     1
   16     15   1835  Sarah Pape            Sacred Heart Academy                    21:09.6  4:14/K    11     1
   17  (< 5)   1804  Emily Tinelli         Bullitt East HS                         21:09.6  4:14/K    12     1
   18     16   1836  Georgia Paris         Sacred Heart Academy                    21:10.3  4:14/K    11     1
   19     17   1820  Josie Scanlan         Louisville Ballard                      21:10.9  4:14/K    12     1
   20  (< 5)   1907  Lizzy Staley          North Hardin                            21:16.7  4:15/K    11     3
   21  (> 7)   1808  Lauren Howe           Daviess County                          21:20.1  4:16/K    11     1
   22     18   1823  Brianna Collins       Meade County                            21:26.2  4:17/K    10     1
   23     19   1877  Scarlettann Williams  Nelson County                           21:40.8  4:20/K    7      2
   24     20   1827  Zoe Wilson            Meade County                            21:42.6  4:21/K    12     1
   25  (> 7)   1834  Elise Overlin         Sacred Heart Academy                    21:44.4  4:21/K    11     1
   26     21   1879  Julia Brown           Bardstown                               21:49.9  4:22/K    9      3
   27  (< 5)   1887  Emma Musgrave         Elizabethtown                           21:51.4  4:22/K    10     3
   28     22   2039  Naomi Mitchell        Bullitt Central HS                      21:52.8  4:23/K    8      7
   29  (< 5)   1803  Mia Maguire           Bullitt East HS                         21:57.0  4:23/K    11     1
   30     23   2915  Hollings Ruml         Sacred Heart Academy                    21:59.1  4:24/K    11     1
   31     24   2177  McKinley Richardson   Louisville Ballard                      21:59.8  4:24/K    9     13
   32     25   2913  Molly Shean           Sacred Heart Academy                    22:00.4  4:24/K    11     1
   33     26   1862  Sydney Perkins        Grayson County                          22:06.7  4:25/K    9      2
   34     27   1870  Kourtney Kawata       Mercy Academy                           22:10.6  4:26/K    12     2
   35     28   1882  Campbell Roby         Bardstown                               22:10.9  4:26/K    12     3
   36  (> 7)   1812  Kyra Rowan            Daviess County                          22:14.6  4:27/K    12     1
   37     29   2178  Megan Trapp           Louisville Ballard                      22:15.0  4:27/K    9     13
   38  (< 5)   1905  Reagan Jarvis         North Hardin                            22:18.7  4:28/K    10     3
   39     30   2246  Taylor Morgan         Christian Educational Consortium        22:23.5  4:29/K    11    15
   40     31   2037  Emma Lesher           Bullitt Central HS                      22:24.7  4:29/K    9      7
   41     32   1868  Mia Grosshans         Mercy Academy                           22:28.2  4:30/K    10     2
   42  (> 7)   1829  Helen George          Sacred Heart Academy                    22:29.6  4:30/K    12     1
   43     33   1840  Sophia Jones          Atherton                                22:29.9  4:30/K    11     2
   44     34   1842  Mackenzie Robbins     Atherton                                22:30.7  4:30/K    11     2
   45     35   1824  Lindsey Johnson       Meade County                            22:36.8  4:31/K    9      1
   46     36   1818  Shannon Liem          Louisville Ballard                      22:41.7  4:32/K    12     1
   47     37   1850  Alexus Summit         Central Hardin                          22:50.0  4:34/K    12     2
   48  (> 7)   1833  Mia Mercer            Sacred Heart Academy                    22:55.6  4:35/K    9      1
   49     38   1867  Alexis Dehart         Mercy Academy                           22:58.6  4:36/K    11     2
   50     39   2049  Danielle Ryan         Presentation                            23:03.8  4:37/K    11     7
   51     40   1871  Marissa Polio         Mercy Academy                           23:07.5  4:38/K    11     2
   52     41   2176  Liza Polio            Louisville Ballard                      23:09.9  4:38/K    9     13
   53     42   1826  Trinity Spink         Meade County                            23:10.7  4:38/K    11     1
   54     43   1838  Dakota Emerson        Atherton                                23:14.4  4:39/K    10     2
   55     44   1849  Riley Raifsnider      Central Hardin                          23:14.6  4:39/K    10     2
   56  (< 5)   1866  Akacia Kurtz          Henry County                            23:14.8  4:39/K    8      2
   57     45   1855  Chloee Darst          Grayson County                          23:20.9  4:40/K    9      2
   58     46   2189  Sarah Rink            Sacred Heart Academy                    23:22.2  4:40/K    11    13
   59     47   1861  Coray Milam           Grayson County                          23:26.8  4:41/K    9      2
   60     48   1822  Anna Burnett          Meade County                            23:27.6  4:42/K    10     1
   61     49   2031  Juliana Palumbo       Bethlehem                               23:29.6  4:42/K    9      7
   62     50   1843  Carmen Rose           Atherton                                23:33.4  4:43/K    12     2
   63     51   1893  Laila Gross           Larue County                            23:34.8  4:43/K    11     3
   64     52   2239  Samantha Clark        Christian Educational Consortium        23:35.6  4:43/K    11    15
   65  (< 5)   1885  Alyssa Jones          Elizabethtown                           23:36.0  4:43/K    10     3
   66     53   1815  Jazmin Bunch          Louisville Ballard                      23:38.0  4:44/K    10     1
   67     54   2201  Elizabeth Field       CKY Home School                         23:40.0  4:44/K    7     14
   68     55   1875  Anna Claire Carwile   Nelson County                           23:40.4  4:44/K    11     2
   69  (< 5)   2209  Destiny Miles         Daviess County                          23:40.7  4:44/K    12    14
   70     56   1844  Laney Wilbur          Atherton                                23:47.1  4:45/K    11     2
   71     57   1858  Molly Geary           Grayson County                          23:47.2  4:45/K    9      2
   72     58   1851  Grace Sutherland      Central Hardin                          23:50.2  4:46/K    12     2
   73     59   1874  Kinslee Burns         Nelson County                           23:51.9  4:46/K    7      2
   74     60   1863  Chloe Wilder          Grayson County                          23:53.1  4:47/K    11     2
   75     61   1852  Yomi Tennant          Central Hardin                          23:53.3  4:47/K    8      2
   76     62   2041  Alice Beatty          Presentation                            23:55.6  4:47/K    11     7
   77  (< 5)   1886  Olivia Medley         Elizabethtown                           23:58.7  4:48/K    9      3
   78     63   1825  Madisyn Mitoraj       Meade County                            23:58.8  4:48/K    11     1
   79  (< 5)   2067  Alli Manley           Spencer County                          23:58.9  4:48/K    12     8
   80     64   1914  Alyssa Manning        Thomas Nelson                           23:59.3  4:48/K    11     3
   81     65   2035  Faith Greenwell       Bullitt Central HS                      24:00.2  4:48/K    11     7
   82     66   1839  Delaney Emerson       Atherton                                24:04.5  4:49/K    10     2
   83     67   1819  Libby Perkins         Louisville Ballard                      24:05.5  4:49/K    11     1
   84     68   1913  Caroline Janes        Thomas Nelson                           24:05.9  4:49/K    10     3
   85     69   1883  Olivia Walton         Bardstown                               24:07.1  4:49/K    11     3
   86     70   2034  Ava Zacharyj          Bethlehem                               24:10.9  4:50/K    12     7
   87     71   2240  Maelyn Cooper         Christian Educational Consortium        24:13.7  4:51/K    10    15
   88  (< 5)   1904  Mia Cusimano          North Hardin                            24:17.1  4:51/K    10     3
   89     72   2029  Finley Luperchio      Bethlehem                               24:28.8  4:54/K    7      7
   90     73   1873  Anastasia Brittian    Nelson County                           24:29.5  4:54/K    11     2
   91     74   2914  Emma Langley          Sacred Heart Academy                    24:30.7  4:54/K    11     1
   92     75   1816  Faith Grumley         Louisville Ballard                      24:34.4  4:55/K    12     1
   93     76   1846  Kateland Edwards      Central Hardin                          24:36.1  4:55/K    7      2
   94     77   1881  Kaylie Hurst          Bardstown                               24:36.2  4:55/K    11     3
   95     78   2242  Alexis King           Christian Educational Consortium        24:41.6  4:56/K    11    15
   96     79   1880  Jordan Clements       Bardstown                               24:41.8  4:56/K    12     3
   97     80   2193  Savannah Soule        Sacred Heart Academy                    24:44.0  4:57/K    9     13
   98     81   2194  McKenna Sperry        Sacred Heart Academy                    24:46.6  4:57/K    10    13
   99     82   2033  Keegan Ulrich         Bethlehem                               24:54.4  4:59/K    10     7
  100  (< 5)   2253  Jessica Hedden        Portland Christian                      24:57.3  4:59/K    11    15

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   School Yr    Wave

  101     83   1876  Bella Luce            Nelson County                           24:58.8  5:00/K    9      2
  102     84   1847  Hannah Lewis          Central Hardin                          25:05.3  5:01/K    12     2
  103     85   2192  Alyssa Smith          Sacred Heart Academy                    25:09.5  5:02/K    11    13
  104     86   2036  Alexis Hodge          Bullitt Central HS                      25:12.0  5:02/K    10     7
  105  (> 7)   1853  McKyla Tilley         Central Hardin                          25:13.8  5:03/K    12     2
  106     87   2027  Maggie Dalrymple      Bethlehem                               25:18.9  5:04/K    10     7
  107     88   1911  Tori Cecil            Thomas Nelson                           25:26.7  5:05/K    11     3
  108     89   2046  Clara Kelty           Presentation                            25:29.5  5:06/K    9      7
  109     90   2028  Emily Jackson         Bethlehem                               25:30.9  5:06/K    11     7
  110     91   2032  Amelia Riley          Bethlehem                               25:31.0  5:06/K    10     7
  111  (> 7)   1854  Sarah Wall            Central Hardin                          25:31.8  5:06/K    7      2
  112  (< 5)   2065  Ally Klutey           North Bullitt                           25:34.9  5:07/K    10     8
  113  (> 7)   1848  Meghan McGuffin       Central Hardin                          25:37.9  5:08/K    12     2
  114     92   2228  Joanna Jantzen        Meade County                            25:47.4  5:09/K    11    14
  115     93   1910  Emma Ballard          Thomas Nelson                           25:48.0  5:10/K    10     3
  116     94   2202  Sarah Field           CKY Home School                         25:48.5  5:10/K    8     14
  117  (< 5)   2210  Roz Perkins           Daviess County                          25:50.3  5:10/K    11    14
  118     95   1889  Mia Dennis            Larue County                            25:50.7  5:10/K    8      3
  119     96   1897  Ella Tucker           Larue County                            25:53.3  5:11/K    7      3
  120  (> 7)   2186  Emerson Holthouser    Sacred Heart Academy                    25:55.1  5:11/K    9     13
  121  (< 5)   2208  Reagan Hurter         Daviess County                          25:56.5  5:11/K    9     14
  122     97   2047  Alexis Knockwafel     Presentation                            26:02.0  5:12/K    9      7
  123  (< 5)   1906  Abbigail Key          North Hardin                            26:04.2  5:13/K    10     3
  124     98   2250  Savannah York         Christian Educational Consortium        26:24.1  5:17/K    11    15
  125     99   2168  Cadence Caudill       Atherton                                26:29.4  5:18/K    9     13
  126    100   2245  Olivia Moore          Christian Educational Consortium        26:29.4  5:18/K    9     15
  127  (> 7)   2026  Christina Collett     Bethlehem                               26:38.2  5:20/K    10     7
  128    101   2050  Lula Mae Solley       Presentation                            26:40.9  5:20/K    9      7
  129    102   1916  Carly Spalding        Thomas Nelson                           26:47.5  5:22/K    12     3
  130  (< 5)   2062  Morgan Phillips       Fort Knox                               26:49.0  5:22/K    10     8
  131  (< 5)   2224  Alaysia Pettaway      John Hardin                             26:52.3  5:22/K    8     14
  132    103   2238  Gracie Carlsen        Christian Educational Consortium        26:53.8  5:23/K    9     15
  133  (> 7)   2243  Rachel King           Christian Educational Consortium        26:54.3  5:23/K    9     15
  134    104   2174  Abigail Day           Louisville Ballard                      26:58.5  5:24/K    9     13
  135  (< 5)   2207  Abby Evans            Daviess County                          27:07.2  5:25/K    9     14
  136  (< 5)   2060  Melody Gan            Fort Knox                               27:08.2  5:26/K    10     8
  137  (< 5)   2066  Shaylee Childress     Spencer County                          27:12.2  5:26/K    11     8
  138  (< 5)   2063  Kinsey Ballard        North Bullitt                           27:13.0  5:27/K    12     8
  139  (< 5)   1884  Madalyn Addison       Elizabethtown                           27:14.2  5:27/K    10     3
  140    105   2229  Haley McElroy         Meade County                            27:17.7  5:28/K    11    14
  141  (< 5)   1864  Meg Golden            Henry County                            27:22.8  5:29/K    10     2
  142    106   2205  Hannah K Taylor       CKY Home School                         27:26.1  5:29/K    9     14
  143    107   2170  Ashlyn Frederick      Atherton                                27:35.2  5:31/K    12    13
  144  (< 5)   2056  Gracie Smithson       Fairdale                                27:53.7  5:35/K    9      8
  145    108   2171  Kayleigh Kiser        Atherton                                27:59.1  5:36/K    11    13
  146  (> 7)   2185  Coral Ehret           Sacred Heart Academy                    27:59.4  5:36/K    9     13
  147    109   2172  Livia Mayfield        Atherton                                28:00.6  5:36/K    9     13
  148    110   1915  Cassidy Marksbury     Thomas Nelson                           28:11.6  5:38/K    10     3
  149  (< 5)   2225  Laila Williams        John Hardin                             28:16.3  5:39/K    8     14
  150    111   2169  Dorothy Dewees        Atherton                                28:17.6  5:40/K    9     13
  151  (< 5)   2221  Lilah Ocegueda        Fort Knox                               28:19.7  5:40/K    7     14
  152    112   1896  Morgan Skaggs         Larue County                            28:20.8  5:40/K    7      3
  153    113   1817  Molly Hicks           Louisville Ballard                      28:34.2  5:43/K    11     1
  154  (< 5)   2220  Denise Hernandez      Fort Knox                               28:39.2  5:44/K    7     14
  155    114   1869  Bailey Haws           Mercy Academy                           29:07.8  5:50/K    9      2
  156  (< 5)   2055  Kerrington Partee     Fairdale                                29:12.1  5:50/K    11     8
  157  (< 5)   2235  Mikayla Sallee        Central Hardin                          29:17.1  5:51/K    10    15
  158  (> 7)   2251  Lydia Young           Christian Educational Consortium        29:18.9  5:52/K    12    15
  159    115   2040  Kaylee Riley          Bullitt Central HS                      29:27.8  5:54/K    12     7
  160    116   2203  Lucy Greeley          CKY Home School                         29:33.3  5:55/K    9     14
  161  (< 5)   2198  Molly Godbey          Thomas Nelson                           29:40.2  5:56/K    11    13
  162  (< 5)   2197  Maddie Gilpin         Thomas Nelson                           29:45.8  5:57/K    11    13
  163  (> 7)   2249  Caroline Wilsey       Christian Educational Consortium        29:58.9  6:00/K    10    15
  164    117   1856  Rebecca DePoyster     Grayson County                          30:05.6  6:01/K    9      2
  165    118   2173  Avery Carlton         Louisville Ballard                      30:13.2  6:03/K    9     13
  166  (< 5)   2069  Natalie Rhinerson     Trinity (Whitesville)                   30:20.3  6:04/K    11     8
  167    119   2200  Sophia Dick           CKY Home School                         30:39.5  6:08/K    11    14
  168    120   1895  Greta Mueller         Larue County                            30:43.9  6:09/K    11     3
  169  (< 5)   2064  Jessie Bickett        North Bullitt                           30:53.7  6:11/K    12     8
  170    121   2042  Lucia Brian           Presentation                            30:55.2  6:11/K    11     7
  171  (< 5)   2054  Alexus Marshall       Fairdale                                30:55.4  6:11/K    12     8
  172    122   1859  Kaylee Jessie         Grayson County                          31:01.9  6:12/K    9      2
  173    123   1891  Bridget Faulkner      Larue County                            31:29.2  6:18/K    7      3
  174  (< 5)   2217  Hailey Ferguson       Fort Knox                               31:33.8  6:19/K    7     14
  175    124   2044  Isabella Eddins       Presentation                            31:54.0  6:23/K    12     7
  176    125   1892  Abigail Gibson        Larue County                            31:59.1  6:24/K    12     3
  177  (< 5)   2057  Celia Autry           Fort Knox                               32:09.0  6:26/K    10     8
  178  (< 5)   2233  Isabella Riggs        Bethlehem                               32:09.7  6:26/K    12    15
  179  (< 5)   2052  Paige Burnette        Fairdale                                32:20.8  6:28/K    11     8
  180  (< 5)   2254  Lauren Mulvey         Portland Christian                      32:28.4  6:30/K    11    15
  181  (> 7)   2241  Mia Joseph            Christian Educational Consortium        32:33.7  6:31/K    9     15
  182  (> 7)   2247  Molly Outland         Christian Educational Consortium        33:32.1  6:42/K    9     15
  183  (< 5)   2070  Sienca Valdez         Trinity (Whitesville)                   33:36.7  6:43/K    9      8
  184    126   2230  Natalie Nelson        Meade County                            33:57.4  6:47/K    10    14
  185  (< 5)   2184  Lucy Polin            Mercy Academy                           34:05.0  6:49/K    10    13
  186  (< 5)   2181  Ava Mangeot           Mercy Academy                           34:47.1  6:57/K    11    13
  187    127   2226  Layne Bova            Meade County                            35:04.6  7:01/K    11    14
  188  (< 5)   2196  Abigail Decker        Thomas Nelson                           35:38.3  7:08/K    10    13
  189  (> 7)   1888  Alana Cecil           Larue County                            36:14.3  7:15/K    8      3
  190  (< 5)   2179  Kayla Gordillo-Garcia Mercy Academy                           36:29.6  7:18/K    12    13
  191  (< 5)   2215  Lucy Murray           Elizabethtown                           36:39.9  7:20/K    8     14
  192  (> 7)   1894  Payton Heath          Larue County                            36:49.3  7:22/K    7      3
  193    128   2227  Skyla Dahl            Meade County                            37:01.2  7:24/K    10    14
  194  (< 5)   2213  Camryn Heuser         Elizabethtown                           38:00.5  7:36/K    9     14
  195  (< 5)   2214  Chloe Hornback        Elizabethtown                           38:02.9  7:37/K    10    14

Team Summary Report - Girls

Hillbilly XC 2020


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Daviess County                         25               2   3   4   7   9  12  14         
        Top  5 Times: 1:41:02.1

    2 Sacred Heart Academy                   36               1   5   6  11  13  15  16         
        Top  5 Times: 1:42:13.9

    3 Meade County                          163              18  20  35  42  48  63             
        Top  5 Times: 1:52:24.2

    4 Central Hardin                        210              10  37  44  58  61  76  84         
        Top  5 Times: 1:54:30.3

    5 Nelson County                         214               8  19  55  59  73  83             
        Top  5 Times: 1:54:19.5

    6 Atherton                              216              33  34  43  50  56  66             
        Top  5 Times: 1:55:35.8

    7 Grayson County                        235              26  45  47  57  60 117 122         
        Top  5 Times: 1:56:35.0

    8 Sacred Heart Academy                  248              23  25  46  74  80  81  85         
        Top  5 Times: 1:56:36.5

    9 Louisville Ballard                    248              17  36  53  67  75 113             
        Top  5 Times: 1:56:10.8

   10 Mercy Academy                         251              27  32  38  40 114                 
        Top  5 Times: 1:59:53.0

   11 Bardstown                             274              21  28  69  77  79                 
        Top  5 Times: 1:57:26.2

   12 Louisville Ballard                    316              24  29  41 104 118                 
        Top  5 Times: 2:04:36.4

   13 Bullitt Central HS                    319              22  31  65  86 115                 
        Top  5 Times: 2:02:57.5

   14 Christian Educational Consortium      329              30  52  71  78  98 100 103         
        Top  5 Times: 2:01:18.5

   15 Bethlehem                             360              49  70  72  82  87  90  91         
        Top  5 Times: 2:02:22.6

   16 Presentation                          388              39  62  89  97 101 121 124         
        Top  5 Times: 2:05:11.8

   17 Thomas Nelson                         415              64  68  88  93 102 110             
        Top  5 Times: 2:06:07.7

   18 Larue County                          474              51  95  96 112 120 123 125         
        Top  5 Times: 2:14:23.8

   19 CKY Home School                       489              54  94 106 116 119                 
        Top  5 Times: 2:17:07.4

   20 Atherton                              534              99 107 108 109 111                 
        Top  5 Times: 2:18:21.9

   21 Meade County                          578              92 105 126 127 128                 
        Top  5 Times: 2:39:08.3