CSAA XC 2018

October 02, 2018


DC Timing DC Timing

Table of Contents

Finish List - Boys - 7-8 Grade Boys 3K - All
Team Summary - Boys - 7-8 Grade Boys 3K - All
Top

Overall Finish List - Boys

7-8 Grade Boys 3K


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1918  Teklu Hemme           St. Francis of Assisi School            10:22.7  5:34/M        
    2      2   1708  Carson Hall           Holy Spirit                             10:33.4  5:40/M        
    3  (< 4)   1893  Finn Thomas           St. Aloysius                            10:48.3  5:48/M        
    4      3   1749  Nelson Williams       Holy Trinity Parish School              10:48.3  5:48/M        
    5  (< 4)   1803  Cole Cornett          Sacred Heart Model School               10:56.1  5:53/M        
    6      4   1707  Henry Dixon           Holy Spirit                             11:23.4  6:07/M        
    7      5   1870  Ian Coots             St. Albert the Great                    11:27.2  6:09/M        
    8      6   3038  Morgan Frederick      St. Patrick School                      11:47.3  6:20/M        
    9  (< 4)   1942  Owen Morgan           St. Leonard                             11:49.9  6:21/M        
   10      7   1917  Noah Harned           St. Francis of Assisi School            11:54.6  6:24/M        
   11      8   1706  Talbott Dilger        Holy Spirit                             12:00.7  6:27/M        
   12      9   1876  Matthew Federico      St. Albert the Great                    12:02.7  6:28/M        
   13     10   1851  Jeffrey McAtee        St. Agnes                               12:03.1  6:29/M        
   14     11   1780  Aaron Napier          Our Lady of Lourdes                     12:07.1  6:31/M        
   15     12   1797  Ben Wolter            Our Lady of Lourdes                     12:08.1  6:31/M        
   16     13   1783  Aaron Raque           Our Lady of Lourdes                     12:08.7  6:31/M        
   17     14   1788  Gabe Storey           Our Lady of Lourdes                     12:11.1  6:33/M        
   18  (< 4)   1913  Vincent Young         St. Edward                              12:12.4  6:34/M        
   19     15   1855  Sean O'Bryan          St. Agnes                               12:18.2  6:37/M        
   20     16   1926  Nico Sanchez          St. Francis of Assisi School            12:18.3  6:37/M        
   21     17   1866  Nick Zoglman          St. Agnes                               12:19.5  6:37/M        
   22     18   1829  Joseph Deck           St. Agnes                               12:23.5  6:39/M        
   23     19   1676  Conner Gaesser        Ascension Elementary School             12:27.7  6:42/M        
   24     20   1791  Nate Sullivan         Our Lady of Lourdes                     12:27.9  6:42/M        
   25     21   1678  Zach Gross            Ascension Elementary School             12:30.1  6:43/M        
   26     22   1772  Ben Houchin           Our Lady of Lourdes                     12:37.9  6:47/M        
   27     23   1953  Zach Blincoe          St. Margaret Mary                       12:39.7  6:48/M        
   28  (< 4)   3068  Samuel Rivera         St. Paul (Louisville)                   12:40.2  6:49/M        
   29  (< 4)   1999  Cade Howard           St. Michael                             12:50.3  6:54/M        
   30     24   3039  Kyle Gladieux         St. Patrick School                      12:50.9  6:54/M        
   31  (> 6)   1789  Noah Storey           Our Lady of Lourdes                     12:54.6  6:56/M        
   32  (> 6)   1785  Henry Schreck         Our Lady of Lourdes                     12:59.7  6:59/M        
   33     25   1718  Luke Vanlandingham    Holy Spirit                             13:11.0  7:05/M        
   34     26   1871  Elliott Crumbo        St. Albert the Great                    13:13.7  7:06/M        
   35     27   1925  Simon Petruska        St. Francis of Assisi School            13:23.6  7:12/M        
   36  (< 4)   1939  Sterling Chase        St. Leonard                             13:25.8  7:13/M        
   37  (> 6)   1778  William Kendall       Our Lady of Lourdes                     13:28.6  7:14/M        
   38     28   3088  Daven McDaniel        St. Stephen Martyr                      13:30.7  7:15/M        
   39     29   3093  Collin White          St. Stephen Martyr                      13:32.5  7:17/M        
   40     30   1739  Sam Neff              Holy Trinity Parish School              13:42.5  7:22/M        
   41  (< 4)   1896  Hayden Willman        St. Bernard                             13:42.8  7:22/M        
   42  (< 4)   1798  Dylan Alphenaar       Sacred Heart Model School               13:45.3  7:24/M        
   43  (< 4)   1910  Isaiah Robards        St. Edward                              13:53.3  7:28/M        
   44     31   1679  James Xavier Koontz   Ascension Elementary School             13:54.4  7:28/M        
   45  (< 4)   1802  Harrision Brown       Sacred Heart Model School               13:56.0  7:29/M        
   46     32   1927  Michael Schoenbachler St. Francis of Assisi School            14:01.1  7:32/M        
   47     33   1960  Ryan Piazza           St. Margaret Mary                       14:02.0  7:33/M        
   48  (< 4)   1757  Jaron Rhea            Notre Dame Academy (Louisville)         14:04.1  7:34/M        
   49     34   3053  Benny Mammorella      St. Patrick School                      14:13.8  7:39/M        
   50     35   3085  Nick Knockwafel       St. Stephen Martyr                      14:17.5  7:41/M        
   51     36   1682  Joseph Oeswein        Ascension Elementary School             14:18.7  7:41/M        
   52     37   1919  Gabe Henderson        St. Francis of Assisi School            14:23.7  7:44/M        
   53     38   1734  Joseph Jardina        Holy Trinity Parish School              14:24.3  7:45/M        
   54     39   1742  Sam Pregliasco        Holy Trinity Parish School              14:24.3  7:45/M        
   55     40   1747  Ryan West             Holy Trinity Parish School              14:27.0  7:46/M        
   56     41   1715  Grant Spalding        Holy Spirit                             14:29.5  7:47/M        
   57     42   1853  Ben O'Bryan           St. Agnes                               14:29.6  7:47/M        
   58     43   1858  Samuel Passafiume     St. Agnes                               14:30.3  7:48/M        
   59  (> 6)   1763  Zach Brown            Our Lady of Lourdes                     14:33.2  7:49/M        
   60     44   1877  George Givens         St. Albert the Great                    14:43.5  7:55/M        
   61     45   3052  Wade Mahoney          St. Patrick School                      14:44.5  7:55/M        
   62  (< 4)   1986  Brendan Lundy         St. Mary Academy (Louisville)           14:59.0  8:03/M        
   63     46   3040  Bryce Highley         St. Patrick School                      15:00.5  8:04/M        
   64  (< 4)   1698  Brendan Vander Woude  Corpus Christi Classical Academy        15:10.0  8:09/M        
   65     47   3094  Ben Wolff             St. Stephen Martyr                      15:19.5  8:14/M        
   66  (> 6)   1824  Mac Bowman            St. Agnes                               15:26.1  8:18/M        
   67  (< 4)   1694  Sean Hickson          Corpus Christi Classical Academy        15:28.2  8:19/M        
   68  (< 4)   3007  Max Sherman           St. Michael                             15:32.7  8:21/M        
   69     48   1733  David Hensley         Holy Trinity Parish School              15:39.9  8:25/M        
   70  (> 6)   1782  Salvatore Pusateri    Our Lady of Lourdes                     15:43.7  8:27/M        
   71     49   1961  Jonah Ratterman       St. Margaret Mary                       15:44.8  8:28/M        
   72  (> 6)   1770  Samuel Hicks          Our Lady of Lourdes                     15:47.2  8:29/M        
   73     50   1878  Ben Hertel            St. Albert the Great                    15:47.3  8:29/M        
   74     51   1958  Nathan Norton         St. Margaret Mary                       15:53.1  8:32/M        
   75     52   3041  Reid Highley          St. Patrick School                      16:07.6  8:40/M        
   76     53   1952  Ethan Blincoe         St. Margaret Mary                       16:42.5  8:59/M        
   77     54   1887  Lucas Santamouris     St. Albert the Great                    17:28.5  9:23/M        
   78  (< 4)   1968  Charlie Graham        St. Martha                              17:34.1  9:27/M        
   79     55   1721  Tyler Windham         Holy Spirit                             17:40.5  9:30/M        
   80  (> 6)   1842  Carter Jury           St. Agnes                               17:47.0  9:34/M        
   81     56   1956  Sam Legere            St. Margaret Mary                       19:50.1 10:40/M        
   82  (< 4)   1943  Atri Oldfield         St. Leonard                             20:27.1 11:00/M        
Top

Team Summary Report - Boys

7-8 Grade Boys 3K


                                          Top  4             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4  5*  6*            

    1 Holy Spirit                            39               2   4   8  25  41  55             
        Top  4 Times: 47:08.5

    2 Our Lady of Lourdes                    50              11  12  13  14  20  22             
        Top  4 Times: 48:35.2

    3 St. Francis of Assisi School           51               1   7  16  27  32  37             
        Top  4 Times: 47:59.3

    4 St. Agnes                              60              10  15  17  18  42  43             
        Top  4 Times: 49:04.4

    5 St. Albert the Great                   84               5   9  26  44  50  54             
        Top  4 Times: 51:27.4

    6 Ascension Elementary School           107              19  21  31  36                     
        Top  4 Times: 53:11.0

    7 St. Patrick School                    109               6  24  34  45  46  52             
        Top  4 Times: 53:36.7

    8 Holy Trinity Parish School            110               3  30  38  39  40  48             
        Top  4 Times: 53:19.5

    9 St. Stephen Martyr                    139              28  29  35  47                     
        Top  4 Times: 56:40.3

   10 St. Margaret Mary                     156              23  33  49  51  53  56             
        Top  4 Times: 58:19.8

 Inc. Sacred Heart Model School            3 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. Corpus Christi Classical Academy     2 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. St. Michael                          2 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. St. Mary Academy (Louisville)        1 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. St. Martha                           1 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. St. Edward                           2 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. Notre Dame Academy (Louisville)      1 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. St. Paul (Louisville)                1 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. St. Leonard                          3 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. St. Aloysius                         1 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. St. Bernard                          1 finishers                                          
        Top  4 Times: